IF czyli Intermittent Fasting

 


  Dieta IF (Intermittent fasting) jest to sposób odżywiania polegający na przyjmowaniu jedzenia przez określony czas w ciągu doby lub tygodnia, przez resztę czasu wstrzymujemy się od spożywania pokarmu. Istnieją też różne wersje postu przerywanego. Najbardziej popularnym sposobem jest poszczenie przez 16 godzin, a posiłki spożywamy w 8-godzinnym oknie żywieniowym. Ten sposób polega na tym, że rano opuszczamy śniadanie, pierwszy posiłek jemy o 12, a ostatni spożywamy o 20. Należy zastosować oczywiście odpowiednią ilość pożywienia , która zaspokoi nasze zapotrzebowanie kaloryczne i składniki odżywcze.

Druga metoda polega na sporej restrykcji kalorycznej czyli prze 2 kolejne dni w tygodniu , a przez pozostałe 5 dni stosujemy swoją normalną dietę. Trzeba również powiedzieć, że jakikolwiek rodzaj postu  wybierzemy należy zadbać o bardzo dobrą jakość produktów, które spożywamy. Produkty muszą być nieprzetworzone, mieć dużo witamin i składników mineralnych. Całkowity zakaz spożywania dań typu fast food, cukru, alkoholu i sklepowych przekąsek. Nie można oczywiście zapomnieć o nawodnieniu. Oprócz wody mineralnej w mniejszych ilościach można spożywać czarną kawę lub herbatę.

Ta dieta ma takie dobre zastosowanie, ponieważ wyczerpują się zapasy glukozy w organiźmie  W wątrobie wytwarzają się również ciała ketonowe, które stanowią paliwo dla komórek ciała. Dzieje się to za sprawą glukagonu. Glukagon jest to hormon antagonistyczny do insuliny. Insulina odpowiada za zwiększenie masy ciała, masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.  U osób, które mają bardzo niską aktywność fizyczną nadmiar insuliny skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej.  Dieta If jest bardzo pomocna w profilaktyce cukrzycy oraz w walce z insulinoopornością. Krótkotrwały post, który trwa 48h zwiększa spoczynkową przemianę materii o 3,6 - 14 procent.  If jest dla osób, które mają problemy z gospodarką glukozowo-insulinową oraz z otyłością. Intermittent fasting może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia u osób, które mają wysokie ryzyko miażdżycy, cukrzycy i chorób serca. 

Jednym z wrogów bycia na diecie jest podjadanie, które może wynieść nawet do kilkuset kalorii w ciągu dnia. Ograniczenie czasu jedzenia pozwala zwiększyć kontrolę nad podjadaniem. Może mieć bardzo cenne zastosowanie kiedy, masz bardzo dużo okazji do podjadania. Dietę intermittent fasting najlepiej stosować w okresie świąt i wakacji, kiedy pokus jest za dużo. Najlepiej w takiej sytuacji ograniczyć się do dwóch posiłków. 

Osoba na tej diecie posiada dużo lepsze samopoczucie. Najczęściej obserwuje się u tych osób większą ilość energii i jaśniejszy umysł. Nie należy nadmiernie przedłużać postu, ponieważ kończy się to pogorszeniem samopoczucia, uczuciem irytacji i złości.

Trzeba pamiętać, że dieta if posiada bardzo ważną wadę. Osoba, która chce zwiększyć masę mięśniową może mieć problem z mniejszą częstotliwością białka, a to bardzo ważny czynnik przy budowie masy mięśniowej. Przyjmuje się, że najlepiej przyjmować od 20 do 30 g białka co 4 godziny, ale na intermittent fasting jest to niewykonalne. Budowanie mięśni przy tej diecie może być utrudnione i nie przebiegać optymalnie. 


Komentarze

  1. Ciekawe podejście do diety, sam ostatnio sporo zrzuciłem, ale oparłem to o deficyt kaloryczny i wysiłek fizyczny ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zupełnie nie interesuję się tą tematyką, ale osoby, które zastanawiają się nad przejściem na tę dietę wyciągną z tekstu sporo informacji o niej, przynajmniej takie mam wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno, wpis typowo dla tych, którzy chcą się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej.

      Usuń
  3. Cos slyszalam juz o takim syatemie,ale nie wydaje mi sie zbyt dobry.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli chodzi o diety ostatnio czytałam o kilku, o tej jeszcze nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Stosuję już podobną metodę, wstrzymuję się od śniadań pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie śniadanie jest paliwem na cały dzień, poświęcam mu sporo uwagi, także spokojnego kwadransa. Mogę zrezygnować z kolacji, ale nie ze śniadania.

      Usuń
  6. O takiej metodzie jeszcze nie słyszałam. Ogólnie staram się jadać zdrowo. Diety nie są dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja także nie stosuję żadnej diety, nie ma sensu trzymać się w ramach, samemu należy dokonywać wyboru co można zjeść.

      Usuń
  7. Słyszałam już o takim sposobie odżywiania, ale sama tego nie praktykowałam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Trening Siłowy

Cheat Meal czyli oszukany posiłek podczas diety