Cheat Meal czyli oszukany posiłek podczas diety

Coraz częściej słyszymy w kontekście diety o posiłku oszukanym czyli cheat mealu. Jest to posiłek niedietetyczny, który znacząco odbiega od produktów dozwolonych podczas odchudzania. Dla jednych jest on wybawieniem, a inni go krytykują. Czy warto korzystać z oszukanego posiłku, będąc w okresie odchudzania? 

Cheat meal jest najczęściej posiłkiem wysokokalorycznym lub słodkim. Zadaniem tego posiłku jest odpoczynek  psychiczny od diety. Cheat meal ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną. Do hormonów wydzielających po spożyciu posiłków zaliczamy:

- insulinę;

- hormon tarczycy;

- grelinę.

Każdy z nich pełni inną funkcję, a wszystkie metabolizują składniki odżywcze.

Stosując odpowiednią dietę możemy efektywnie spalać tkankę tłuszczową i ustabilizować poziom tych hormonów. Kiedy mamy dietę zbilansowaną możemy sobie raz na jakiś czas pozwolić na posiłek oszukany. Powinien on zawierać maksymalnie 1000 kcal. Należy cheat meal wprowadzić dopiero wtedy  kiedy nasza dieta trwa 2 tygodnie, ponieważ pozwoli to nam ustalić czy nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i przynosi odpowiednie rezultaty.

Podczas trzymania diety każdemu może zdarzyć się słabszy dzień, spadek silnej woli co powoduje bardzo mocną chęć na coś zakazanego. Bardzo często długa dieta jest przyczyną stresu, wywołuje bardzo duże napięcie i spadek motywacji, co w konsekwencji prowadzi do porzucenia wyników w walce o wymarzaną sylwetkę. W tej sytuacji ratunkiem jest cheat meal. 

Oszukany posiłek pozwala na poprawę naszego nastroju sprawia, że wydzielają się  endorfiny oraz zmniejsza się  napięcie emocjonalne. Nie powinno się go zaczynać w dzień i go kończyć. Najlepiej żeby był w środku dnia. Należy zjeść go po treningu, ponieważ podczas aktywności spalimy część kalorii. Po zjedzeniu posiłku skoczy nam masa ciała. Na przestrzeni kilku dni wszystko wróci do normy.  

Trzeba pamiętać, że po zjedzeniu cheat meala, kolejny posiłek należy zjeść kiedy pojawi się głód. Jeśli po długim czasie od zjedzenia jesteśmy jeszcze najedzeni to oznacza, że trzeba poczekać. 

Istnieje odmiana oszukanego posiłku jest to clean cheat meal. Polega on na podwyższeniu liczby kilokalorii spożywanych w ramach standardowego posiłku w stosowanej diecie. Oznacza to, że czysty oszukany posiłek to większa objętość jedzenia, który zawiera tylko składniki, które występują w naszej diecie. Jest to najczęściej większa porcja mięsa, kaszy i ryżu.

Bardzo często zjedzenie czegoś niezdrowego powoduje wyrzuty sumienia. Oszukany posiłek pomaga w uniknięciu tego problemu. Jest to posiłek niezdrowy, ale zaplanowany, który nie jest przejawem słabości. Cheat Meal może nieść korzyści fizyczne. Dietetycy stosują ten posiłek jako sztuczkę dla oszukania organizmu.

 W diecie bardzo często występuje czas zatrzymania, który najczęściej trwa kilka tygodni. Często ten okres mija sam. Oszukany posiłek o dużej kaloryczności niż ten z codziennego jadłospisu pomaga zatrzymać etap zatrzymania wagi, co pomaga w pobudzeniu metabolizmu spowolniony dietą i pomaga w mobilizacji organizmu do szybszego spalania.


Komentarze

  1. Niby wszystko ma sens i zalezniw od stylu diety sie robi ten cheat day lub nie. Ja sie nauczylam w mojwj diecie,ze najwazniejsza jest zbilansowana dieta i regularnosc. A jak najdziw mniw ochota na cukierka czy batonika to go zjem i tyle. Bo jakbym miala sobiw caly czas odmawiac ro pozniwj z frustracji zamiast 1 batonika czy cukierka, zjem 3 :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz słyszę o takim posiłku, ale może dlatego, że się nigdy nie odchudzałam...

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie te oszukane posiłki często są powodem zawalenia diety

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może tak, należy się bardzo przy diecie pilnować, a pokusy są.

      Usuń
  4. Słyszałam trochę o takich posiłkach. Sama wolałabym jednak nie korzystać z cheat meal. Łatwiej wtedy odpuścić sobie dietę

    OdpowiedzUsuń
  5. Cheat metal jest dla mnie zupełną nowością, więc z przyjemnością zapoznałam się z wpisem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tematyka nie jest mi obca, bo interesuję się odżywianiem. Osobiście najbardziej lubię metodę 80/20 - 80% zdrowego jedzenia, 20% zachcianek ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytałam już o tym zagadnieniu, u siebie czegoś takiego nie stosuję, bo i tak nie jem fast foodów czy innych tego typu niezdrowych posiłków, więc nie rzucam się na takie jedzenie, gdy chce oszukać posiłek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Trening Siłowy

IF czyli Intermittent Fasting